Pákozd-Sukorói Arborétum és Vadaspark

A terület a bronzkor óta lakott.  A korabeli elbeszélések szerint a honfoglaló magyar nép Veszprém felé haladva Pákozdnál ütött tábort Árpád egyik „költött” vezére, Ösbő vezetésével. Később Buda – Fehérvár – Veszprém útvonal egyik állomásaként szolgált. Történelmünk jelentős csatái (1543., 1848., 1944-1945. tél) zajlottak e területen, amelyek történetét a szomszédos Katonai Emlékhely őrzi méltón. A vidék népességének megélhetését évszázadokon át az állattartás, halászat és mezőgazdaság adta. A mai arborétum területén kopár, kiégett legelők voltak, amikor a tó és környezetének nagyszabású fejlesztése elindult. A létesítés célja az volt, hogy a kiemelt üdülőövezet és a nagyvárosok közönsége részére kulturált üdülő, ismeretterjesztő, oktatási és sport lehetőségeket szolgáló bázis jöjjön létre, a látogatók megismerhessék a táj értékeit.

A terület sajátossága, hogy a gránit alapkőzeten igen sekély termőtalaj található, mely nagyban befolyásolja a fás szárú növények növekedési ütemét és magasságát (gyakorlatilag 10 méternél magasabbra nem képesek megnőni). Az arborétum korábban felhagyott birkalegelő volt, amelynek kopárfásítása az 1960-as években kezdődött meg a Velencei-tó vízvédelme, a klíma javítása és közjóléti célok érdekében.   

Az erdő számára kedvezőtlen, pár cm vastag termőrétegű kopárokon az úttörő szerepet játszó erdei és feketefenyvesek után a valamikor őshonos – molyhos tölgy, virágos kőris és egyéb fa - és cserjefajokból álló – elegyes erdők segítik a célok elérését. A lágyszárú növények közül kiemelkedő az apró vetővirág, az apró nőszirom, a fekete kökörcsin, a madarak közül a darázsölyv és a kabasólyom. A vadasparkban és a madárröpdékben, illetve a Vízi világ megfigyelőponton testközelből figyelhetők meg a nagyvad- és szárnyasvadfajok.

 https://www.facebook.com/arboretum.pakozdsukoro/?ref=page_internal

 

Képek
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner