Őszi lombszínek nyáron is! A japán juharok – videóval

Bíró Máté
Az Acer palmatum Japánban, Észak- és Dél-Koreában őshonos, manapság világszerte elterjedt és közkedvelt dísznövény. Népszerűsége leginkább változatos lombszínének, levéltagoltságának és az ezekből fakadó páratlan díszítőértékének köszönhető. Ez az a növény, amely nyáron is őszi hangulatot varázsol a kertbe…
Attachment Image

A szappanfafélék családja (Sapindaceae) bővelkedik dísz- és parkfákban, elég csak olyan növényeket említeni, mint a közönséges vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) vagy a bugás csörgőfa (Koelreuteria paniculata). A juharok sem tűnnek ki a sorból, korai juharral (Acer platanoides) és hegyi juharral (Acer pseudoplatanus) szinte mindenütt találkozunk. Viszont a japán juharok, más néven ujjas juharok, kiemelkednek közülük. Kissé talán igényesebbek, mint őshonos társaik, ám egy biztos: ültetésükkel távol-keleti hangulatot varázsolhatunk kertjeinkbe.

Levelei többszörösen tenyeresen összetettek, osztottak vagy szeldeltek, a legkülönfélébb színekben pompáznak. Zöld, piros, narancssárga, fehér, sőt még rózsaszín árnyalatokkal is találkozhatunk. Virágai aprók, kifejlődő ikerlependék termései pedig piros és rózsaszínes szárnyaikkal díszítenek. Vékony, sűrűn elágazó ágrendszere szintén impozáns látványt nyújt.

Népszerűségét növeli, hogy viszonylag lassú növekedése miatt könnyedén formálható. Leginkább kisfaként találkozunk vele, de egyes példányai nagyobb méreteket is ölthetnek – akár a 7–8 métert is elérhetik. Alakíthatósága miatt gyakran bonsait is nevelnek belőle.

A legtöbb japán juhar a félárnyékot kedveli, általában az árnyékot is elviseli, így kitűnően alkalmasak egy árnyasabb kertbe. Persze egyes fajtái a tűző napot is jobban elviselik, de ha tehetjük, inkább ne ilyen helyet válasszunk számukra! A japán kertek elengedhetetlen növénye – ha ilyen kertben járunk, biztosra vehetjük, hogy látunk egy-két példányt. Ha pedig mi is ilyen kert kialakításában gondolkodunk, akkor ne feledkezzünk meg róla!

Fontos még megjegyezni, hogy kedvelik a sok csapadékot és a hűvösebb időjárást, így a nagy melegben oda kell figyelni az öntözésére. Kedveli az enyhén savanyú, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajokat. A nagyobb fagyokra érzékeny lehet, télen érdemes a tövét takarni – főként a kisebb csemeték esetében.

Itthon botanikus kertjeinkben, parkjainkban és látogatható magánkertjeinkben is találkozhatunk a japán juharokkal. Többek között sok változat tekinthető meg Vácrátóton, a Nemzeti Botanikus Kertben, ahol a videóban látott felvételek egy része készült. Továbbá a MATE Gödöllői Botanikus Kert növényeit is alaposabban megtekintettük, és sorra vettük rajtuk az Acer palmatum jellegzetességeit. Prof. Penksza Károllyal közös videónk elérhető a képre kattintva:


Azt hiszem, ezek után érthető, miért hódít ez a juharfaj a kertekben világszerte. Legyen éppen nyár vagy ősz, különleges lombszínei mindenkit elkápráztatnak.


banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner