Chernel-kert, Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpont

Elérhetőségek
Admin
9730 Kőszeg, Aradi vértanúk parkja, Koordináták 16° 31' 49.644" E, 47° 23' 09.364" N

A Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközponttól mindössze 100 méterre található piciny arborétum Kőszeg város helyi jelentőségű védett természeti területeinek legékesebbje. Névadója Chernel István, kőszegi születésű és Európa-hírű természettudós, aki 1896-ban maga kezdett hozzá az akkoriban még gyümölcsösök, szőlők ölelte kert kialakításához. Ültetéseiből napjainkra is fennmaradt néhány, ezek közül a két legjelentősebb érték egy kínai vörösfenyő és egy kaukázusi jegenyefenyő. A kertben jelenleg több mint háromszáz növényfaj tekinthető meg.

A hangulatos ösvények mentén számos botanikai különlegességgel találkozhat a látogató. A 2,5 hektáros park ad otthont Magyarország egyetlen olyan tanösvényének, ahol a Kárpát-medence legveszélyeztetettebb növényfajainak példányai között sétálhatunk.

A kertben madárvédelmi mentőközpont üzemel. Az itt élő madarak nyugalma érdekében és főként a visszatelepítésre váró állatoknak az ember közelségéhez való hozzászokását megakadályozandó, a röpdékbe csak munkatársaink léphetnek be. Ugyanakkor lehetőséget biztosítunk a látogatók számára is, hogy testközelből megismerkedjenek madarainkkal. Ezt szolgálja a bemutatórész, ahol ragadozó madarakkal, illetve fehér gólyákkal találkozhatunk.

A kert felső részében madárvédelmi tanösvény fut, ahol tájékoztató táblák segítségével ismerkedhetünk a telepen élő további madárfajokkal, a madártelepítés eszközeivel és elsajátíthatjuk a szakszerű téli madáretetéshez szükséges legfontosabb tudnivalókat is.

A kertben majd kétszáz fásszárú növény, valamint mintegy 120 lágyszárú- és cserjefaj tekinthető meg. Növényállományának legjelentősebb értéke a kínai aranyfenyő, amelynek hazánkban ez az egyetlen ivarérett példánya. A még Chernel által ültetett kaukázusi jegenyefenyő törzsén villámcsapás nyomait láthatjuk. Külön említést érdemelnek a fává nőtt magyal, a tavasszal tömegesen virágzó kárpáti sáfrány, és a kertet virágpompába varázsoló számtalan gyönyörű havasszépe, más néven rododendron. Kiemelkedő szépségű a bőven termő atlasz cédrus, a különböző jegenyefenyők, és egy nagyméretű gömb hamisciprus.

A természetvédelem a veszélyeztetett fajokat lehetőleg eredeti élőhelyeiken kívánja megóvni. Azonban erre számos esetben nincsen mód, hiszen ezek a területek gyakorta zavartak vagy megsemmisültek. A védett növényeket bemutató tanösvény mentén elsősorban a Nyugat-Dunántúl kipusztulással fenyegetett növényfajainak megőrzése, szaporítása zajlik. Szükség esetén innen történik a növények visszatelepítése az arra alkalmas élőhelyekre.

 https://www.facebook.com/buboscinege

 

Képek
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner